Skip to content

37-43 W 30th St(Unit C0106)Bayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 26, 2001

Property Information

Block158
Lot2
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
45%
Improvement Value:$170,400
55%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+4.3%
2024$8,062+2.8%
2023$7,842+1.9%
2022$7,699-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5782, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1969