Skip to content

37-43 W 30th St(Unit C0109)Bayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block158
Lot2
QualifierC0109
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
46%
Improvement Value:$165,000
54%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+4.2%
2024$8,167+2.7%
2023$7,951+1.8%
2022$7,811-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7153, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1969