Skip to content

40 W 31st St(Unit C0105)Bayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 21, 2012

Property Information

Block158
Lot41
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
48%
Improvement Value:$164,900
52%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,944+4.2%
2024$8,583+2.7%
2023$8,356+1.8%
2022$8,209-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8841, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1969