Skip to content

34 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block158
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,793
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,400
40%
Improvement Value:$346,200
60%
Total Assessment$581,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,262+4.2%
2024$15,604+2.7%
2023$15,191+2.2%
2022$14,860-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 8787, Page 9Recorded4/14/2011

Property Sale

Sale
$341,500

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 7191, Page 123NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920