Skip to content

38 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2003

Property Information

Block158
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,614
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,400
36%
Improvement Value:$425,900
64%
Total Assessment$661,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,240+4.3%
2024$17,493+2.8%
2023$17,023+1.8%
2022$16,719+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920