Skip to content

20 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block159
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,188
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,300
51%
Improvement Value:$201,900
49%
Total Assessment$412,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,525+4.2%
2024$11,059+2.7%
2023$10,767+1.8%
2022$10,577-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 9873, Page 795Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 8647, Page 377NU CodeFamily (1)Recorded1/26/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920