Skip to content

131 W 57th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block15
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
47%
Improvement Value:$209,300
53%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,011+4.2%
2024$10,566+2.7%
2023$10,286+1.8%
2022$10,105-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920