Skip to content

191 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block160
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
50%
Improvement Value:$163,700
50%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+4.2%
2024$8,570+2.7%
2023$8,343+1.8%
2022$8,196-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9814, Page 805Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5046, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1957