Skip to content

153 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block160
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
49%
Improvement Value:$171,700
51%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,386+7.2%
2024$8,757+2.8%
2023$8,518+1.8%
2022$8,364-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9872, Page 592Recorded1/14/2025

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9724, Page 943Recorded2/3/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9269, Page 837Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9236, Page 41Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8695, Page 654Recorded10/26/2009

Property Built

Built

Year Built: 1957