Skip to content

167 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 4, 2012

Property Information

Block160
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
50%
Improvement Value:$164,200
50%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+4.2%
2024$8,803+2.7%
2023$8,570+1.8%
2022$8,419-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8856, Page 202NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/22/2012

Property Built

Built

Year Built: 1957