Skip to content

128 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block161
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,267
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$283,800
61%
Total Assessment$463,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+4.2%
2024$12,444+2.7%
2023$12,114+1.8%
2022$11,901-11.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,267DeedBook 9925, Page 299Recorded8/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925