Skip to content

138 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block161
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$314,300
64%
Total Assessment$494,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,821+4.2%
2024$13,262+2.7%
2023$12,911+1.8%
2022$12,684+9.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$321,360

From:

To:

Sq Ft3,128DeedBook 9081, Page 499Recorded11/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925