Skip to content

635 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block163
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
39%
Improvement Value:$315,700
61%
Total Assessment$515,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,296+21.7%
2024$12,573+2.6%
2023$12,260+1.8%
2022$12,049-36.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 9731, Page 265Recorded3/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1928