Skip to content

680 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 5, 2007

Property Information

Block154
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,223
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
45%
Improvement Value:$336,100
55%
Total Assessment$613,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,156+4.2%
2024$16,463+2.7%
2023$16,027+1.8%
2022$15,745-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 8360, Page 172Recorded10/25/2007

Property Built

Built

Year Built: 1925