Skip to content

132 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block165
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
43%
Improvement Value:$241,900
57%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,838+4.2%
2024$11,360+2.7%
2023$11,059+1.8%
2022$10,864-10.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,650DeedBook 9815, Page 560Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$104,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 7132, Page 200NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/18/2003

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 53061, Page 296

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4881, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1925