Skip to content

150 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block165
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,500
43%
Improvement Value:$197,200
57%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722+4.2%
2024$9,329+2.7%
2023$9,082+1.8%
2022$8,922-5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,960DeedBook 9947, Page 761Recorded12/1/2025

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9817, Page 920Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5316, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1920