Skip to content

728 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1975

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block166
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-3U-H-GB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
32%
Improvement Value:$420,000
68%
Total Assessment$613,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,162+4.2%
2024$16,468+2.7%
2023$16,032+1.8%
2022$15,750-32.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 9820, Page 971Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 9795, Page 538NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/11/2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5140, Page 78

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5023, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1975