Skip to content

48 E 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block168
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
36%
Improvement Value:$295,800
64%
Total Assessment$462,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,920+4.2%
2024$12,398+2.7%
2023$12,070+1.8%
2022$11,857-15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,772DeedBook 9797, Page 264Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$617,500

From:

To:

Sq Ft2,772DeedBook 9545, Page 700Recorded3/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920