Skip to content

25 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block158
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,800
37%
Improvement Value:$371,100
63%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,466+4.2%
2024$15,800+2.7%
2023$15,382+1.8%
2022$15,111-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 9855, Page 745Recorded10/21/2024

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 7559, Page 204Recorded5/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920