Skip to content

146-148 W 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block169
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2BLDGS:4U TOTAL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,400
44%
Improvement Value:$293,100
56%
Total Assessment$520,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,553+4.2%
2024$13,965+2.7%
2023$13,595+1.8%
2022$13,356+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,776DeedBook 9509, Page 252Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5508, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1925