Skip to content

644 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1972

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block169
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
34%
Improvement Value:$352,800
66%
Total Assessment$535,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,981+4.2%
2024$14,376+2.7%
2023$13,995+1.8%
2022$13,749+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 9240, Page 17NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1972