Skip to content

76 W 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block170
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
53%
Improvement Value:$175,800
47%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,552+4.2%
2024$10,126+2.7%
2023$9,858+1.8%
2022$9,684-10.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$266,900

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 7179, Page 326Recorded12/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920