Skip to content

81 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2010

Property Information

Block170
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
35%
Improvement Value:$382,600
65%
Total Assessment$584,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,334+4.2%
2024$15,674+2.7%
2023$15,259+1.8%
2022$14,991+9.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5140, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1920