Skip to content

79 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block170
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
48%
Improvement Value:$219,900
52%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,785+4.2%
2024$11,309+2.6%
2023$11,020+1.8%
2022$10,826+6.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 9537, Page 326Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 8824, Page 423Recorded4/19/2012

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 8168, Page 329NU CodeFamily (1)Recorded3/29/2007

Property Built

Built

Year Built: 1925