Skip to content

92 W 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block170
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
41%
Improvement Value:$294,700
59%
Total Assessment$496,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,877+4.2%
2024$13,316+2.7%
2023$12,963+1.8%
2022$12,735+7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$327,600

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 8628, Page 553Recorded10/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1915