Skip to content

154 W 29th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block165
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
35%
Improvement Value:$275,100
65%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,900+4.2%
2024$11,419+2.7%
2023$11,117+1.8%
2022$10,921+32.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 8871, Page 212NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920