Skip to content

375 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 2, 2000

Property Information

Block172
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
45%
Improvement Value:$261,700
55%
Total Assessment$475,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,301+4.2%
2024$12,763+2.7%
2023$12,425+1.8%
2022$12,206+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5630, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1964