Skip to content

379 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 1, 1997

Property Information

Block172
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
54%
Improvement Value:$180,300
46%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,025+4.2%
2024$10,579+2.7%
2023$10,299+1.8%
2022$10,118-12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5217, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1920