Skip to content

387 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block172
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
45%
Improvement Value:$197,900
55%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035+4.2%
2024$9,629+2.7%
2023$9,374+1.8%
2022$9,209-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9042, Page 402Recorded6/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920