Skip to content

48a E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block172
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
55%
Improvement Value:$129,900
45%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,078+4.2%
2024$7,751+10.8%
2023$6,995+1.8%
2022$6,872+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9654, Page 847NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9404, Page 725Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9306, Page 571Recorded5/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920