Skip to content

38 E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block172
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
30%
Improvement Value:$420,400
70%
Total Assessment$600,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,787+4.2%
2024$16,109+2.7%
2023$15,682+1.8%
2022$15,406+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5457, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920