Skip to content

34 E 28th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$767,000
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block172
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
38%
Improvement Value:$148,300
62%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,573+6.6%
2024$10,855+2.8%
2023$10,561+1.8%
2022$10,371+11.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$767,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 9826, Page 607NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 9759, Page 91NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920