Skip to content

197 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block174
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
45%
Improvement Value:$232,800
55%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,933+4.2%
2024$11,451+2.7%
2023$11,148+1.8%
2022$10,952-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957