Skip to content

199 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$628,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block174
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
36%
Improvement Value:$343,900
64%
Total Assessment$537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,040+4.2%
2024$14,432+2.7%
2023$14,050+1.8%
2022$13,803-14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$628,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 9573, Page 149Recorded6/13/2021

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 9206, Page 77Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$547,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 7357, Page 202Recorded9/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1957