Skip to content

195 W 26th StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block174
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
45%
Improvement Value:$241,500
55%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,177+4.2%
2024$11,684+2.7%
2023$11,375+1.8%
2022$11,175-4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9480, Page 854Recorded3/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957