Skip to content

611 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block175
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
48%
Improvement Value:$163,200
52%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,729+4.2%
2024$8,376+2.7%
2023$8,155+2.8%
2022$7,932-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8804, Page 742NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/4/2011

Property Built

Built

Year Built: 1957