Skip to content

686 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block177
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-O-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
44%
Improvement Value:$255,700
56%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,711+4.2%
2024$12,197+2.7%
2023$11,874+1.8%
2022$11,665+12.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 9785, Page 342Recorded11/15/2023

Property Sale

Sale
$629,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 9413, Page 947Recorded7/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1922