Skip to content

10 E 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block179
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,775
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
33%
Improvement Value:$273,400
67%
Total Assessment$408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+4.2%
2024$10,949+2.7%
2023$10,660+1.8%
2022$10,472+26.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920