Skip to content

45 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block183
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,429
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
36%
Improvement Value:$314,400
64%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,706+4.2%
2024$13,152+2.7%
2023$12,804+1.8%
2022$12,579+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft3,429DeedBook 9563, Page 434Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft3,366DeedBook 8593, Page 209NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/21/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920