Skip to content

339 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block184
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
49%
Improvement Value:$210,500
51%
Total Assessment$415,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612+4.2%
2024$11,143-4.1%
2023$11,616+1.8%
2022$11,411+24.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 9658, Page 510Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5757, Page 169

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5103, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1920