Skip to content

211-213 Prospect Ave(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2007

Property Information

Block421
Lot16
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
62%
Improvement Value:$48,800
38%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,565+4.2%
2024$3,421+5.4%
2023$3,247+1.8%
2022$3,190+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920