Skip to content

546-548 Broadway(Unit C0205)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block184
Lot8
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-3C-10U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage462
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
59%
Improvement Value:$93,000
41%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+32.1%
2024$4,803+2.7%
2023$4,675+1.8%
2022$4,593-37.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft462DeedBook 9725, Page 562Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft480DeedBook 9692, Page 932Recorded8/29/2022

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 8093, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1920