Skip to content

200 Park Road(Unit C0301)Bayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block186
Lot30
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-32U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
42%
Improvement Value:$141,900
58%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+4.2%
2024$6,603+2.7%
2023$6,428+1.8%
2022$6,315-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 9536, Page 191Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 9455, Page 161Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7766, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1989