Skip to content

165 W 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2013

Property Information

Block186
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
63%
Improvement Value:$127,100
37%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,607+4.2%
2024$9,219+2.7%
2023$8,975+1.8%
2022$8,817-12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8887, Page 438Recorded1/3/2013

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5767, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1925