Skip to content

136 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block187
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,900
50%
Improvement Value:$197,600
50%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,836+4.3%
2024$10,388+2.8%
2023$10,107+1.8%
2022$9,924-8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,548DeedBook 9929, Page 878Recorded9/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920