Skip to content

140 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$753,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block187
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2.5S-CB-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
32%
Improvement Value:$509,000
68%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,970+5.5%
2024$19,870+2.7%
2023$19,344+1.8%
2022$19,004+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$753,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9382, Page 51Recorded2/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1891