Skip to content

66 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block188
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-BV.-D2UHG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,306
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
34%
Improvement Value:$369,500
66%
Total Assessment$563,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,755+4.2%
2024$15,119+2.7%
2023$14,719+1.8%
2022$14,459+16.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 9789, Page 41Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,862DeedBook 9152, Page 599Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 7873, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1925