Skip to content

142 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block176
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
49%
Improvement Value:$207,200
51%
Total Assessment$408,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,430+4.2%
2024$10,968+2.7%
2023$10,678+1.8%
2022$10,490-22.1%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 9909, Page 767Recorded6/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925