Skip to content

68-72 W 25th StBayonne, NJ 07002

Built 1972
Apartment

Last Sale Price
$2,775,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block188
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-16U-H-GB

Assessment

Land Value:$560,000
39%
Improvement Value:$862,800
61%
Total Assessment$1,422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,781+4.2%
2024$38,174+2.7%
2023$37,164+1.8%
2022$36,509-10.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,775,000

From:

To:

DeedBook 9560, Page 396Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 7873, Page 76NU CodeUndivided interest (8)Recorded4/20/2006

Property Built

Built

Year Built: 1972