Skip to content

61 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1930
Residential
Vacant

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block18
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
47%
Improvement Value:$208,900
53%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,083+4.2%
2024$10,635+2.7%
2023$10,354+1.8%
2022$10,172+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 9356, Page 703NU CodeUndivided interest (8)Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8877, Page 863

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 8877, Page 863Recorded11/9/2012

Property Built

Built

Year Built: 1930